• Clubs and Student Groups

     LIST OF ACTIVITIES CLUBS AND ORGANIZATIONS

    *To contact any of the advisors listed below, either click on the highlighted link to reach the club/group website which will have a "contact us" link. Some of these websites are the classroom websites of the advisor, not the club, but you can still use them to contact the advisor. Or you may also call 206-393-4286 to reach the Shorecrest Main Office. In the case of most clubs, you can join by just beginning to attend meetings. Clubs begin the year at different times of the fall, see advisor if you are unsure of when the club will start meeting.

    If you would like to form a club that is not listed here, please see Johanna Phillips in 139 for a packet on how to start a new club. It is a fairly simple process!

    To look up how to contact an advisor, click on this link to the staff directory. 

     

    Club/Group

    Website

    Advisor

    Student Leader

    Meetings

             
    Ambassadors Ambassadors Elwell Amanda Lee, Grace Perin, Will Larsen, Olivia Baetz 228 Weds lunch (leads)
    Annual   van den Bosch Fal Iyoab class
    APICC (Asian Pacific Islander Culture Club)   Fresco   247
    Art Club   King Ayana Muwwakkil Weds Lunch T113
    ASB ASB Website Phillips Lily Nyhof Weds Lunch 139
    AVID   Breed    
    Baking Club   Saskor Alea Gates Tues lunch, 120
    Band   Caruso, V. Peter Park T121
    Bible Study Club   Busby   Wednesdays at lunch, M250
    Bowling Team   Cook John Malone Tues/Thurs after school, Spin Alley during season
    Broadway Club/ Hamilton Club Advisor Wesite Powell Dustin Wagner Tues Lunch 248
    BSU - Black Student Union   Tellefson Becky Semere, Christina Kassa, Mehlat Seleshi, Saron Hailemariam, Haben Hailesalassie Thurs Lunch, 327
    Ceramics Club   van den Bosch Sylvie Wang Mon Lunch & Weds After School T110
    Chansons   Rozema, L.   M-F 7:00-7:45 AM, T130
    Cheer Cheer Bower, Marissa    
    Chess Club   Hirsch, S. Canyon Wright T&Th, Lunch, 169
    Culinary Arts   Johnston    
    Debate Club   Hirsch, S.   Weds lunch 207
    DECA   Wray Tyler Keen Tues Lunch M193
    DIY Club   Moser   Tues Lunch M227
    Drama Drama Kidd Kate Waltz Fri, Lunch, Black Box
    Dungeons & Dragons Club     Dawson Browne, Logan Rew Thurs lunch 324
    Environmental Club   Tellefson Grace Perrin Weds lunch M327
    Feminism Club   Clark Kayla Palmore Mon lunch 344
    Flags Flag Team Cobb Izzy Menning & Olivia Muilenberg 6:45-7:30am, M-F, main gym
    French Club   Storck Alpha Bangoura Thurs lunch M229
    Gamers Playing Retro Games   Chavez Brandon Reyes Tues after school, 304
    Girls Who Code   Allen Jazmin Austria-Ball, Brandi Kaserzyk, Laila Rabaa 305
    GSA GSA website Caruso, M. Jasper Hinds Tues lunch, 348
    Highland Dancers Highland Dance Website Elwell Flora Cummings, Antonia Buelle Tues after school 245
    Highland Piper (newspaper)   van den Bosch Audrey Brown Tues lunch, 187
    Hip Hop Hip Hop Rex Kinney & Kim Ava Flum, Maelea Willis (Captains) & Neve Line, Ellie Sidler (Officers)  
    History Club   Growden Maya Roark Mon lunch 350
    Improv Club   Svrcek   Mon Lunch 311
    Interact Interact Hulbert Cheyenne Axe Thurs lunch 232
    Japanese Club   Espil Simone Rogers Fri Lunch M230
    Justices ASB Website Phillips Rumana Ali & Dahlia McAllister  
    Key Club Key Club Whitling Skye Gearhart Fri lunch M341
    Lacrosse Club Lacrosse Website Elwell Will Larsen every other Tues, Lunch, 228
    Latino Club   Martinez & Chavez Lois Gomez Mon Lunch 303
    Link Crew   Storck & Powell   229 as needed
    Math Team     Fletcher Broadhead & Parker Bixby Weds Lunch 303
    Mental Health Club   Powell Isaiah Lenoue & Myles Parent Thurs Lunch 248
    Model United Nations   Peterson Megan Rudberg Tues Lunch 351
    Muslim Student Association   Storck Zakaria Souikni 229
    National Honor Society National Honor Society Hulbert   As needed
    Natural Helpers   Clark & M. Caruso Clara Blue Thurs Lunch 348
    PALS   Busby   Tues lunch 250
    PFAT (physical fitness club)   Espil   Wed lunch 230
    Philsophy Club   Colbert   Thurs lunch
    Pipers   Auld    
    Psychology Club   Cobb   Tues Lunch 207
    Race & Equity Club   Fresco & Arnold Lila Milham Tues lunch 245
    Science Club Science Club Grieve Henry Tan Fridays Lunch M337
    SCNN Archived SCNN Videos Mitchell, T. David Kaiser HH & after school, 191
    Shorecrest Classical Liberals   Walters Tyner Gibson Thurs Lunch 346
    Sign Language Club   Walters Jannah McDaniel Weds Lunch 346
    Site Council Site Council Gonzalez Ally Batra & Xavier Ljubicich second Tuesday, 5:15,TBD
    Smash Club   Espil   Tues Lunch 230
    Spanish Club   Hulbert Trentyn Good & Benjamin Tues lunch 232
    Student Council ASB Website Phillips Satchel McKee HH monthly, Theater
    Table Top Dungeon Club   Hirsch Ollie Moffat Fri Lunch 213
    Tattoo Tattoo Marshall Aiko Beauchamp & Rumana Ali Mon Lunch 249
    Team Fearless   Elwell Mabel Gibbons & Cheyene Axe Fri Lunch 228
    The Club   Ms. Marshall Satchel McKee Fri Lunch, 249
    TSA (Technology Student Association) TSA Website Potter & Slack Liam Prestia Tues Lunch, 180
    VR (Virtual Reality) Club   van den Bosch Lucas Nickonov Thurs Lunch & Fri after school T110
    Water Polo Club   Mira Ho   During Spring Season for practice
    Youth Court Youth Court Jordan, B. Olivia Muilenburg